мιаuu.нupопт.нu

Üdνözöℓℓεк a нопℓаромоп! εz аz оℓdι сѕакιѕ а сιсáкяóℓ ѕzóℓ! кέрεк, тапáсѕок, έяdεкεѕѕέgεк νáяпак яád! Jó кℓικκεℓgεтέѕт! (;


VigyorKacsintásVigyorKacsintásVigyorKacsintásVigyorKacsintásVigyorKacsintásVigyorKacsintásVigyorKacsintásVigyorKacsintásVigyorKacsintásVigyorKacsintásVigyorKacsintásVigyorKacsintásVigyor



Hogyan tisztítsuk cicánk füleit? Fültisztítás 5 lépésben!

A macska fülének kitisztítása bár egyszerű és könnyen kivitelezhető műveletnek tűnik, a gyakorlatban sokszor kiderül, ez mégsem teljesen így van.


  • Óvatosan, de határozottan fogjuk meg a macskát. Tekerjük be egy nagy méretű, vastag törülközőbe úgy, hogy csak a feje maradjon szabadon. Így megelőzhetjük, hogy a művelet közben a macska kiügyeskedje magát a kezünkből és megkarmoljon, netalán megharapjon bennünket.
  • Először a fülkagylót tisztítsuk meg. Ehhez vízzel megnedvesített vattacsomót használjunk: finom, kifelé irányuló mozdulatokkal töröljük ki a macska egyik, majd másik füléből az ott található fülviaszt és egyéb szennyeződést.
  • Ezután tisztítsuk ki a fülkagyló és a hallójárat közötti porcos részt. Miután a nedves vattadarabbal a szennyeződés nagy részét eltávolítottuk, vízzel megnedvesített fültisztító pálcika segítségével óvatosan távolítsuk el a porcos területen található makacsabb fülpiszkot is. Vigyázzunk, hogy a pálcikát ne dugjuk be a hallójáratba, mert a macska megrázhatja a fejét és ez könnyen sérüléshez vezethet.
  • A legbiztonságosabban akkor járunk el, ha a macska fülének csak a látható részeit tisztítjuk meg. Ha tetemes mennyiségű fülviasz látható a hallójárat bejáratánál, megengedhető, hogy a fültisztító pálcikával gyorsan, pár másodperces művelettel innen is eltávolítsuk a szennyeződést. Ami azonban a legfontosabb: eközben végig lássuk a pálcika vattás végét!
  • A fültisztítás után nem árt, ha kedveskedünk valamivel a macskának. Ezzel talán sikerül elérnünk, hogy a következő alkalommal
  • "együttműködik" velünk, és még simább lesz a beavatkozás.


Kutya-macska védőoltások: a legfontosabb tudnivalók!




Mikor esedékes az oltási program megkezdése? Miért kell ennyi oltás? Mi van, ha nem adatom be az ismétlő oltásokat? Manapság annyi mindent hallani a vakcinákról, tényleg veszélyesek? A lakásban tartott cicának is kell oltás? Cikkünk választ ad a leggyakoribb kérdésekre.


Mikor kell a cicámat oltatni?

Általában azt javasoljuk, hogy 8 hetes korban kapják meg az első oltást, majd 12 hetes korban az ismétlő védőoltást adassuk be. Súlyos fertőzésnek kitett környezetben már 6 hetes korban is oltani szoktunk. Felnőtt állat esetében az évenkénti oltási program elegendő.

kutya oltás
Az oltásokat rendszeresen ismételni kell!

Mikor kell a kutyusomat oltani?

Azt javasoljuk, hogy ha az anyakutya oltásait nem ismerjük, akkor már 6 hetes korban célszerű az első védőoltást megkapnia a kölyöknek. A további oltási programot az állatorvos fogja meghatározni.

Miért szükséges annyi szurit kapnia a kölyköknek?

Az anyatejet szopó kölykök a mama tejével együtt védőanyagokat (antitesteket) kapnak, ami megvédi őket az életük első hónapjában a fertőző betegségekkel szemben. Ha túlságosan korán adjuk be az első védőoltást, akkor ezek a védősejtek hatástalanítják a vakcinát, és elmarad a védelem kialakulása. Az ismételt oltások 2-3 hetes időközönként történő beadása a kölyökben saját ellenanyagok termelését indítja be, így később az igazán veszélyes fertőző anyaggal való találkozás nem lesz veszélyes számára, hiszen ezek az ellenanyagok felismerik a veszélyes vírust, és védekezni tud ellene.

A vakcinák biztonságosak?

Rengeteg fiatal állatot oltanak a világon az állatorvosok, és alig akad mellékhatás.

Milyen mellékhatások fordulhatnak elő?

Átmeneti jelleggel étvágytalanokká válhatnak, kissé megemelkedhet a hőmérsékletük, néha émelygés bizonytalan járás előfordulhat, de ez csak annak a jele, hogy a vakcina hatásosan kifejtette hatását.

Cica oltás
Nem csak a kijárós cicákat kell oltani!

Milyen betegségek ellen oltassam be állatomat?

Az állatorvosok az immunológia szabályinak alkalmazásával ajánlani fognak egy oltási programot, amely a legmegfelelőbb kedvencének.

Ha nem jár ki az utcára pl. a macskám, miért kell beoltatni?

Nagyon sok vírusos betegség kórokozója a levegő útján terjed, illetve a cipőnkön bevihetők a lakásba is.

Ha egy idősebb állatom van (pl.: kaptam valakitől) és nincs oltva, szintén több oltás szükséges ahhoz, hogy védett legyen?

Igen, hogy egy biztonságos immunállapot kialakulhasson több, az immunrendszer stimulálását végző oltásra van szükség.

Mi történik, ha nem viszem el az ismétlő oltásra?

Nem alakul ki megfelelő védelem az immunrendszerben, sőt rövid idő alatt el is veszítheti a védekezőképességét az állat.

Miért szükséges megvizsgálni oltás előtt az állatot?

Csak egészséges állat kaphat oltást, mert a beteg állatokban nem alakul ki megfelelő védelem a fertőző betegségekkel szemben.

Elkaphatják-e a kutyák és macskák a H1N1 influenzát?

Nem, ők amúgy sem fogékonyak az influenzavírusokra.


15 hasznos tudnivaló a macskaalomról és használatáról! :)


Az elsődleges probléma, ami miatt a macska tulajdonosok megválnak macskájuktól, az alom kérdés, mert a macskák általában kényesek a vécézési szokásaikat illetően. A legfontosabb, hogy figyelembe vegyük a macskák ösztönös viselkedését, amikor kialakítjuk az alom helyét.

Nem minden macskaalom felel meg a cicáknak

A macskáknak magasan fejlett a tapintás érzékük talppárnájukon, ezért érzékenyek az alom anyagát illetően. Mindemellett kiváló a szaglásuk, ezért elutasíthatják a nem abszolút tiszta, vagy illatosított almot.

Amit tudnunk kell:

1. Amikor a macska beteg, nem a macskaalomba végzi a dolgát. Például húgyúti fertőzés, vagy kristályok a vizeletben nagyon fájdalmasak lehetnek. A macskák gyakran összekötik ezt a kellemetlen élményt az almos tálcájukkal, és elkerülik azt. Felfázáskor vagy vizelet-visszatartási problémáknál is előfordulhat, hogy a macska nem ér oda az alomhoz. Ha a macskának szobatisztasági problémája van, először érdemes megvizsgáltatni az állatorvossal, hogy kizárhatóak legyenek a betegségek.


2. Néhány macska nem székel és vizel egy helyre, illetve nem használja ugyanazt az almot, mint a másik macska. Ez esetben érdemes kettő alomtálcát elhelyezni a lakás két eltérő pontján.

3. Az alomtálcát mindig csöndes, nyugodt helyre tegyük, amit könnyen elfogad a macska, és nem zavarják gyerekek, vagy háziállatok. Hangos helyek - mint a mosógép vagy a kazán mellett, lépcső alatt - elijeszthetik a macskát az alomtálcától.

4. Ha egyszer már elfogadta a macska az alomtálcát, ne helyezzük új helyre. A macskák szeretik a megszokott dolgokat, nem értékelik a változást.

5. A legáltalánosabb probléma, amiért a macskák nem használják az alomtálcájukat, az, hogy az alom koszos - a macska szerint, nem a gazdi szerint! Nagyon tisztán kell tartani az alomtálcát! Naponta legalább egyszer alomlapáttal tisztítsuk az almot, és 4-5 naponta cseréljük ki teljesen. Ha csomósodó almot használunk, akkor elég ritkábban kicserélni az egész almot. Ez attól is függ, hány cica van a háztartásban, hány alomtálca, és mekkorák a macskák. A macskák szaglása sokkal érzékenyebb, mint a miénk, így a macska már akkor is elkerülheti az almot, amikor mi még nem érezzük a kellemetlen szagokat.

Macska és WC
Vannak olyan macskák, akik a mi vécénket is megtanulják használni
6. Az alomtálcát mossuk ki gyakran, és ha lehet, szárítsuk meg a napon. A direkt napfény elöli a baktériumokat, és a tálca friss illatú lesz anélkül, hogy illatosítót használnánk - amit a macskák többnyire utálnak.

7. Amikor új helyre kerül a cica, zárjuk be átmenetileg egy szobába az alomtálcával, ágyával, étellel és vízzel, amíg a macska hozzá nem szokik a környezetéhez, és nem használja már rendszeresen az alomtálcáját.

8. Ha a macska nincs megelégedve az alomtálcájával, valószínűleg keresni fog a lakásban egy másik helyet, amit megfelelőnek talál. Érdemes csomósodó almot választani, ami elnyeli a szagokat és könnyebb tisztán tartani.

9. Kerüljük az új és ijesztő zajokat az alomtálca közelében.

10. Ha rajtakapjuk a macskát, amint máshol végzi el a dolgát, csapjunk valami zajt, amitől abba hagyja, és vigyük az alomtálcájához. Ellenőrizzük, hogy a korábban említett tényezők valamelyike nem áll-e fenn (stressz, hangzavar, nem elég tiszta alom, új hely).

11. Utólag soha ne büntessük a macskát, mert nem tudja összekötni a büntetést a cselekedettel. Csak megijesztjük, összezavarjuk. Ha a macska nem használja az alomtálcáját, annak mindig oka van. A macskák nem ürítenek rossz helyre bosszúból, vagy mert megsértődtek. Próbáljunk rájönni, mi lehet az oka a viselkedészavarnak.


12. A macskák stressz hatására is üríthetnek az almon kívül. A stresszt okozhatja egy új macska a szomszédban, vakációról hazatérő gyerekek, túl sok macska a házban, utazás, új bútorok.

13. Ne tartsuk az alomtálcát az étel közelében. Ne helyezzük túlságosan távol a macska kedvelt körzetétől se.

14. Lehetőleg ne használjunk erős vegyszereket a tisztításhoz. Az alomtálcát forró vízzel mossuk ki és használjunk mérsékelten erős mosogatószert.

15. Fedett alomtálca esetén különösen ügyeljünk az alom tisztántartására, mert a kellemetlen szagok bent ragadhatnak a dobozban és a macska így inkább elkerüli azt.




Mikor beteg a macskánk?


A macskánál vagy cicánál az étvágytalanság, ingerlékenység vagy fokozott visszahúzódás, az abnormálisan nagy pihenésigény, a túlzott szomjúság vagy épp ellenkezőleg a szomjúság teljes elmaradása, hasmenés, székrekedés, nehéz, fájdalmas vizelés mind-mind vészjelek.


Beteg a macska?

Aki a macskáját jól ismeri, és figyelmesen foglalkozik vele (együtt alszik, eszik, mókázik kedvencével), az észrevesz minden apró változást, legyen az fizikai vagy viselkedésbeli, és annak felismerésekor tudja, mit kell tenni. Természetesen nem a pontos diagnózis felállításáról van szó, hanem arról, hogy az adott vészjelek esetén el tudja dönteni, hogy kell-e állatorvoshoz fordulni vagy csak békén kell hagyni a cicust, hogy kipihenhesse magát.

Mik a vészjelek?


Az étvágytalanság, ingerlékenység vagy fokozott visszahúzódás, az abnormálisan nagy pihenésigény, a túlzott szomjúság vagy épp ellenkezőleg, a szomjúság teljes elmaradása, hasmenés, székrekedés, nehéz, fájdalmas vizelés mind-mind vészjelek. Ha valamilyen komolyabb baj van, akkor az macska hőmérséklete többnyire magas vagy alacsony. A macska normális testhőmérséklete 38-38,5 °C, ha e fölé emelkedik vagy csökken a testhőmérséklet azonnal forduljunk állatorvoshoz. A hőmérőzést a cicus végbelén keresztül végezzük. Mivel nem nagyon fogja szeretni ezt a műveletet, nem árt ha óvatosan a vállánál és a mellső lábánál lefogjuk. Erre azért is van szükség, mert ha ficánkol a macska, akkor a lázmérő könnyen kicsúszhat vagy eltörhet. Ha nem vagyunk biztosak magunkban, inkább bízzuk az állatorvosra.


Ne feledjük, hogy a cica nem tartozik az egyszerű páciensek közé. Így ha állatorvoshoz kell vinnünk próbáljuk megnyugtatni és biztatni útközben. Ugyanis ilyenkor még a számukra legkedvesebb emberben is kevésbé bíznak és megpróbálnak ez első adandó alkalommal elsliccolni. Fontos, hogy rendes cicaszállítóban, és ne házi tákolmányban szállítsuk, mert azok nem csak veszélyesek, hanem igen megbízhatatlanok is.


Sérülés és csonttörés


Mindkét esetben irány az állatorvos! Persze kisebb karcolással és apróbb sérüléssel nem kell hanyatt-homlok rohannunk az állatdokihoz, azokat otthon is kezelhetjük betadinnal. De nagyobb sérülésekkel ne habozzunk felkeresni az állatorvost, főleg akkor van okunk az aggodalomra, ha cicusunk nincs beoltva – ami remélhetőleg felelősségteljes gazdiknál nem fordul elő – mert  akkor nagy eséllyel fertőződik a macska különböző vírusokkal és egyéb fertőző betegségekkel, különösen akkor, ha harcolás közben szerezte kedvencünk a sebet.


Karomtalanítás?

Mit jelent az, ha egy macskát karomtalanítanak? Hogyan teszik azt? Egy macska karma nem egy egyszerű köröm a lábujjak végén, mint más állatok esetében.

A macska karma egy izmokhoz kötött ujjhoz hasonlítható. A macska erős szalagok és inak segítségével tudja kiereszteni és visszahúzni a karmait. Ez egy teljesen egyedülálló tulajdonság. Enélkül a macska képtelen megfogni és megtartani dolgokat, illetve a megfelelő lábtartást sem képes kialakítani a járáshoz, szaladáshoz, ugráláshoz, mászáshoz vagy nyújtózkodáshoz.

A karomtalanítás olyan, mintha levágnánk a lábujjainak a felét. Amikor a végső ujjat és azzal együtt a karmot is eltávolítják, a szenzoros és motoros idegek megsérülnek, tönkremennek. Nem regenerálódnak és nem nőnek vissza. A műtétet követően az állat mancsa eltompul, amelyet egy szúró érzés követ a felgyógyulás folyamata alatt, amikor is a macska kénytelen a másodlagos ujjak tompa végén lépkedni. Ne feledd, hogy a macska nem képes pihentetni a lábát, ahogyan azt az ember teszi műtét után. A fájdalomtól függetlenül kaparnia kell az alomban, járnia és ugrálnia kell. Mivel a macskák érzékei élénkebbek, többet szenvednek az embereknél.


A macskakarom multifunkcionális tartozék
A macskakarom multifunkcionális tartozék

Számos fájdalomcsillapító, például az aszpirin komoly betegségeket vagy akár halált is okozhat. Bárki, aki már esett át műtéten, tudja milyen, ha nem szabad fájdalocsillapítót bevennie. A karmok akár vissza is nőhetnek, de nem a megfelelő módon, hanem a talp alatt vagy azon keresztül nőnek ki véres, fájdalmas sebeket idézve elő. Atlantában nem régiben volt egy eset, mely szerint a karomtalanítást rendkívül súlyos fertőzés követte és amputálni kellett a macska lábát.

A macskák testfelépítése rendkívül különleges. A csontváz jobban összekapcsolódik és sokkal hajlékonyabb, mint más állatok esetében, az azt borító izmok pedig nagyon fejlettek. Ezeknek a tulajdonságoknak köszönhető, hogy a macska ilyen jól tud mászni. Éles karmait kieresztheti vagy akár teljesen be is húzhatja. A rugalmas inak tartják bent a karmakat az apró kis tokban. A karom mindkét oldala lapos, így könnyedén csúszik ki-be. Amikor a macska lenyomja karmait a talp alsó részén végig vonuló ín segítségével, a szalag megnyúlik, mintha gumiból lenne. A horog alakú karomvég a kapaszkodást segíti.

A macskák szeretik élesen és tisztán tartani karmaikat (és eltávolítani a külső, elöregedett réteget) úgy, hogy az általad felkínált kaparófát használják. A megfelelő kaparófa és a használatához való szoktatás megóvhatja a bútorokat, kanapékat. A puha anyagból készült kaparófák csak arra tanítják meg az állatot, hogy minden ehhez hasonló dolog (kanapé, szőnyeg) megfelel a kaparásra. A szizál kötélből vagy kifordított szőnyegből készült kaparófa a legjobb megoldás. Ezáltal arra ösztönzöd kedvenced, hogy csak kemény, durva felületeken élesítse karmait. Az, hogy rászoktasd a macskát a kaparófa használatára, erőfeszítést igényel a részedről. Ha látod, hogy bútort vagy szőnyeget készül kaparni, tapsolj egy hangosat, mondd „nem szabad", majd emeld fel és tedd a szizál kaparófához. (Ha szigorúbb lépésekre van szükség, legyen kéznél egy üveg víz, amivel lespriccelheted.) Ha kedvenced kiszemelt egy bizonyos területet, fedd le alufóliával egy időre. A lefektetett, illatos macskamentával kezelt karton-kaparók is beválhatnak. A macskák okos állatok, néhány alkalom és dícséret után meg is értik a lényeget.


A megfelelő karomápolás kulcsfontosságú
A megfelelő karomápolás kulcsfontosságú

Fontos, hogy megfelelően vágd le kedvenced karmait. Úgy vágd le az éles, horog alakú véget, hogy fel ne sértsd az eleven húst, mert azzal fájdalmat okozol az állatnak és következő alkalommal már nem fogja hagyni, hogy levágd a karmát. A fizikális csonkítás mellett gondolj arra, hogy milyen hatással lesz a karomtalanítás a macska érzéseire, személyiségére. Néhány macska tudja, hogy már nem képes megvédeni magát, ezért követi a régi jó mondást, mely szerint a legjobb védekezés a támadás és a legkisebb ingerlésnél is harapni fog. Mások pedig egyszerűen depresszióba esnek és többé már nem lesznek szerető házikedvencek.

A „The Learning Channel" 1993 januárjában és 1995 júliusában macskákról szóló dokumentumfilmeket vetített, melyekben számos ehhez kapcsolódó megjegyzés hangzott el. Az egyik részben egy macska tulajdonos a pszihológussal beszélgetett folyton harapó kedvencéről. Ezen meg sem lepődtem, amikor bevallotta, hogy az állatot karomtalanították. Egy másik részben maga a karomtalanítást mutatták. A beszélő elmondta, hogy ez egy amerikai eljárás, melyet más országokban az állatorvosok nem hajlandóak elvégezni.

A karomtalanításnak létezik egy másik alternatívája is: tendonektómia - az ín eltávolítását jelenti, mely által a macska nem képes többet kiereszteni a körmeit. Ez talán még a karomtalanításnál is rosszabb. A karmok továbbra is nőni fognak és élete végéig rendszeresen kell majd vágd neki. (Ha ezt amúgy is megteszed, a macska karmai rövidek, tompák lesznek és nem fogja rongálni a bútorokat.) A karomvágás elmulasztásának eredményeképpen a macska egész életében orvosi ellátásra fog szorulni, mert a karmai körbe nőhetik a talpat. Képzeld el, mennyi szenvedésen esik át az a szegény teremtmény ebben az állapotban.

Ha valóban szereted a macskádat, akkor hosszú, boldog, törődéssel teli életet akarsz biztosítani neki. Ha szereted és nem akarsz neki fájdalmat okozni, ne karomtalanítsd!




Hőségriadóóóó!!!


A nagy hőségben nagyon fontos odafigyelni a macskára is, nehogy túlhevüljön, napszúrást kapjon vagy kiszáradjon. Az élősködők elleni küzdelemre is több figyelmet kell szentelnünk, mint máskor.

A nyár bizony kihívásokat tartogat a macskagazdik számára is. Már alig várod, hogy kiszabadulj a szabadba és részed legyen egy kis nyári szórakozásban? Ahhoz., hogy ebben az időszakban a macskád is egészséges és fitt maradjon, extra figyelmet kell szentelned neki.

Macska nyáron
Biztosítsunk neki árnyékot!

Milyen veszélyek fenyegetik a macskát?


A szívférgesség kockázata nagyobb a nyári hónapokban mint télen. A betegség szúnyogcsípés útján terjed, és bár a mediterrán országokban jellemzőbb, a betegséget okozó féreg bármikor megtelepedhet Magyarországon is, ráadásul a turizmus miatt  már így is valós veszély.

A bolhák és kullancsok jelenlétére szintén fokozott figyelmet kell fordítani ezekben a hónapokban. A szívférgesség elleni gyógyszer beszerzése és havi a bolha- és kullancs kezelés csak néhány másodpercet vesz igénybe, de megmentheti a macskád életét.


Rendszeresen tisztítsuk az almot!


A nyári hónapok különböző bőrgombákat hozhatnak a macskák számára, néha még a macska nyálában megtelepedett láthatatlan élősködők is jelen vannak az alomban. A tiszta és száraz alom fenntartása segít a macska bőre és szőre egészségének megőrzésében, főleg a nyári hónapok alatt, mikor a baktériumok, gombák könnyen elszaporodnak. Ha azt veszed észre, hogy a macskád szőre csomókban hullik, azonnal vizsgáltasd meg az állatorvossal!


Macska napozás
Ne legyen sokat a napon!


Óvd a macskát az erős napsütéstől!


Ha macskád nemcsak benti, hanem kijáró cica, tartsd bent a házban azokban az órákban, mikor a legerősebben süt a nap, és bizonyosodj meg afelől, hogy van egy árnyékos hely, ahova elbújhat a nap elől, mikor odakint van! Ez kiváltképpen a világos színű macskákra vonatkozik. Egy jó tanács, hogy a napozással kapcsolatban mindig azokat az irányelveket kövesd, amelyek az emberekre is vonatkoznak!


Ápold rendszeresen a macskád!


A rendszeres keféléssel csökkenthetjük a szőrgombócok okozta problémákat, és az alom és a lakás tisztántartásában is sokat segít ez a művelet.


Vigyázz a rovarirtó- és növényvédő szerekkel!


A növényvédő és rovarirtó szerek könnyen megbetegíthetik a macskádat. Ha használtál növényvédő szert a kertedben vagy a gyepeden, tartsd távol a macskád a bepermetezett területektől!

Mindig figyelj a cicára, nehogy túlhevüljön, adj neki sok friss vizet, és figyelj minden szokatlan jelre, ami arra enged következtetni, hogy rosszul érzi magát!

macska-es-vagy-gyermek_1.jpg



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 1
Heti: 4
Havi: 10
Össz.: 31 990

Látogatottság növelés
Oldal: Gondozd a cicád gondosan! :)
мιаuu.нupопт.нu - © 2008 - 2024 - miauu.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »